Siker és sikerélmény – szinonimák? Vajon a siker egyenes következménye a jó teljesítménynek? Miért bűnös élvezet a büszkeség elért eredményeink felett? Na és mitől siker egyáltalán a siker? A HVG Pszichológia nyári számában szubjektív és objektív sikereink nyomába eredtem.
Monthly Archives: augusztus 2017
Van szabad 5 perce? Tanuljon valami újat!
Tanulással kapcsolatos terveink más, sürgősebb-fontosabb teendők miatt gyakran háttérbe szorulnak. Egyre későbbre csúsztatjuk őket naptárunkban – ha egyáltalán eljutunk oda, hogy számon tartsuk önfejlesztéssel kapcsolatos terveinket. A nagyobb falatokat “hogyan is fogjak hozzá?” kifogással, a kisebbeket “ezzel ráérek máskor is” alapon egyre csak toljuk, görgetjük magunk előtt.
A nyár sok munkahelyen lazább időszak a szabadságok, a meleg és a megújuláshoz szükséges lassítás, megpihenés fázisa miatt. A munkaidő ráérősebben telik, és a szabadság ideje alatt is sok üresjárat csíphető el, amit okos tervezéssel az önfejlesztésre szánhatunk, ha más nem, akkor “tudásnyerő ötpercek” formájában.
A Balaton-parttól sem kell elszakadnunk ahhoz, hogy kedvünk szerint képezzük magunkat, csak internetre és laptopra lesz szükségünk. Praktikus hiányosságaink befoltozására – például, hogy hogyan szaporítható a kövirózsa, vagy mi fán terem az előlegszámla – tökéletes válaszokat kaphatunk a Google és a Youtube mindentudásának segítségül hívásával. Kiváló, néhány perces oktatóvideókban gyors, praktikus ismereteket szedhetünk magunkra. Ha pedig komolyabb szándékaink vannak, például szeretnék elmélyülni az időmenedzsment területén, vagy belekóstolnánk egy ismeretlen-izgalmas területbe – ami számomra például a matematika lenne -, akkor érdemes egyel tovább nyújtózkodnunk. A pénztárcánkra még mindig nem lesz szükségünk.
Egy kiváló weboldal, a Coursera (coursera.org) neve itthon még méltatlanul sokaknak cseng ismeretlenül (fiatalabb és idősebb klienseim csodálkozó tekintetén alapuló, nem reprezentatív felmérésem szerint). Az oldal a világ különböző pontjain működő egyetemek online kurzusait gyűjti össze, és teszi elérhetővé ingyenes formában. A tanfolyamok átlagosan 4-8 hetesek, heti néhány órás elfoglaltságot jelentve, amit rövid, akár pár perces, emészthető videók megnézésével és kvízkérdések megválaszolásával töltünk. Az időnket teljes mértékben mi oszthatjuk be, hiszen nem valós idejű kurzusokról van szó, az anyag bármikor elérhető. Akár 5 percet is szánhatunk egyszerre a tanulásra (például megnézünk egy rövid videót), majd visszatérünk később, és folytatjuk ott, ahol abbahagytuk.
A legtöbb kurzus angol nyelvű, ám felirat is beállítható a videókhoz, ami könnyíti a megértést. Meg fogunk lepődni, hogy nem egy tanfolyamnál magyar nyelvű felirat is elérhető a videókhoz.
A kurzusokra, ha szeretnénk, tandíjat is fizethetünk, így az elvégzésről hivatalos igazolást kapunk, amelyet önéletrajzunkban feltüntethetünk, LinkedIn profilunkhoz pedig elektronikusan hozzáadhatunk. A fizetős verzió plusz feladatok elvégzéséhez is kaput nyit, amelyekkel tovább mélyíthetjük ismereteinket az adott hét témájában, így passzív befogadóból cselekvő tanulóvá válhatunk, ami bizonyíthatóan növeli tanulásunk időtállóságát. A tömbösített kurzusoknál, ún. specializációknál nincs választási lehetőségünk, ezek kizárólag fizetős formában érhetők el. Egy tanfolyam elvégzésére 39 dollárért fizethetjük be magunkat, vagy havi 49 dollárért korlátlan kurzust látogathatunk virtuálisan. Előbbi egyszeri díj, utóbbi havi rendszerességgel fizetendő. Kezdésnek feliratkozhatunk a 7 napos ingyenes full verzióra is, amit később visszamondhatunk, ha nem nyert meg magának annyira az dolog, hogy fizetni is hajlandók legyünk érte.
Az oldal mindenféle tudományterületről kínál tanfolyamokat, válasszunk szakterületünknek vagy érdeklődésünknek megfelelőt. Arra figyeljünk, hogy ne vállaljuk túl magunkat. Nagy lesz a kísértés, hogy több kurzusra is feliratkozzunk, de borítékolható a lemorzsolódás, ha energiáinkat egynél több irányba kell apróznunk, így törekedjünk egyszerre csak egy témát kiválasztani.
Néhány példa a Coursera aktuális kurzuskínálatából:
- Bevezetés az énmárkaépítésbe – a Virginia Egyetem kínálatában
- Egészséges étkezés – a világelső Stanford Egyetemről
- Buddhizmus és modern pszichológia – a Princeton Egyetemről
- Kezdő kínai – a Peking Egyetemről
- Mindfullness a gyakorlatban – Leiden Egyetem
A menüsor végtelen hosszú. Kellemes böngészést kívánok! 🙂
Flow élmény a kertészkedés
Ha az ember szereti a természetet és értéket lát a szabadidős elfoglaltságokban, akkor nagy valószínűséggel tökéletes kikapcsolódásra fog lelni a kertészkedésben. Legyen kicsi vagy nagy, kertünk rendben tartása számos tekintetben hat jótékonyan pszichés jóllétünkre (is). Az erkélyen vagy a szabadban épp úgy meg tudjuk élni a kertészkedés örömét, ráadásul életünk más területeire is átemelhetjük az itt megtapasztalt élményeket. Íme 6 ok, amiért megéri növényekkel bíbelődni a kiskertben (még a nagy melegben is):
1. ÖRÖM
A kertészkedés élménye könnyen magával ragadja az embert. Megfeledkezünk az idő múlásáról, egy-egy óra úgy telik el, mintha csak pár percre feledkeztünk volna bele a munkába. A hol monoton (például földlapátolás a balkonládába), hol kreatív (például ültetési terv készítése) feladatok kis összpontosítással jól teljesíthetők, miközben a hibázás sem rejt magában túl nagy kockázatot. Ez az önmagában jutalmazó tevékenység kiválóan elő tudja idézni az áramlatélményt – már a neve is beszédes –, amit a pszichológiában flownak hívunk. Ha kertészkedés közben elmélyülünk és élvezetet lelünk a teendők végrehajtásában, nem a végeredmény, hanem a folyamat átélése köti le figyelmünket. Flow élményekre nagy szükségünk van, hiszen érzelmileg töltenek minket, kikapcsolják agyunkat, és jótékony folyamatokat indítanak el szervezetünkben. Ezt a kertészkedésen kívül számos más elfoglaltságban is átélhetjük. Önt milyen tevékenység szokta magával ragadni?
2. GONDOSKODÁS
Növényeink jószerivel ki vannak szolgáltatva nekünk, ha nem szabad földben élnek, hanem az erkélyünkön egy cserépben. Ápoljuk, védjük őket, és igyekszünk odafigyelni, megérteni szükségleteiket. Kezdő balkonkertészek számára valóságos művészet megfejteni az egyes növényfajok nyelvét, amivel tudtunkra adják, miből, mennyire van szükségük. Túl sok vagy túl kevés napfény? Kirohasztóan sok víz? Tápanyagokban gazdag vagy szegény föld? Árulkodó jelek, és persze sok utánaolvasás segít tájékozódni a növénykívánságok erdejében. Figyelmes, gondoskodó kertészek pedig figyelmes, gondoskodó emberekből lesznek. Mit gondol, Önnek van még hova fejlődnie figyelmesség terén?
3. EREDMÉNY
A munka jóformán csak jutalommal kecsegtet, hiszen, ha ügyesen dolgozunk, növényeink egészséggel, szépséggel, termésekkel és virágokkal hálálják meg gondoskodásunkat. Az eredmény egészen gyorsan láthatóvá válik. A befektetett időnk és munkánk gyümölcsét hamar learathatjuk: elégedettséget, örömöt, izgalmat például új növények ültetése után, vagy frissen vetett zöldségmagok előbújó hajtásait fürkészve. Olykor pedig várnunk kell, hogy beérjen a munkánk, például az első paradicsomok pirosodásával, a bogyós gyümölcsök termésével. A háttérben kitartó ápolás, odafigyelés és várakozás szükséges a megálmodott eredmény eléréséhez. Végül a termést a kezünkben tartva, a cserepeket a helyükre igazítva, vagy csupán a látványban gyönyörködve igazán úgy érezhetjük, hogy megdolgoztunk a sikerért. Életünk más területein is hasznát vennénk ennek az aktív és türelmes hozzáállásnak, igaz? Ön például hova emelné át?
4. NYUGALOM
Bár űzhető társas közegben is – például a közösségi kerteknek hála -, a kertészkedés jellemzően egyszemélyes tevékenység. Saját társaságunkat élvezve adjuk át magunkat a csendnek, nyugalomnak, s közben figyelmünket kizárólag a növények körüli teendők kötik le. Ez a fókuszált, mégis ellazult állapot tökéletesen kiűzi fejünkből egyéb gondjainkat, feladatainkat, amiken napközben töprengeni, tipródni szoktunk. Szellemi munkát végzők számára kimondottan segíti a kikapcsolást és elűzi a stresszt a monoton pepecselést igénylő kertészkedés. Önre hogyan hat a szöszmötölős, kézzel végzett munka?
Az egymagunkban eltöltött minőségi idő az énidő. Ezeket a perceket, órákat a csendes befelé fordulásra szánjuk, bár a kezünk látszólag mással foglalkozik. Kertészkedés közben megtapasztalhatjuk ezt a belső békét, harmóniát. Szükség van rá, hogy ne csak a társakkal együtt töltött időt élvezzük, hanem képesek legyünk megszeretni és meglátni az értéket a csendes egyedüllétben is. Hiszen a növényekkel foglalatoskodva lelkünket is ápoljuk. Beszédes, hogy a kert a belső világunk szimbóluma a pszichológiában. Az Ön kertje mennyire élettel teli?
6. FEJLŐDÉS
Jó kertésznek szerencsére nem kell születni. Kivételesen olyan területről van szó, amiről viszonylag nagy egyetértéssel kijelenthetjük, hogy gyakorlat teszi a mestert. Jó hír ez azok számára, akik életük más területein rendre sikertelennek, ügyetlennek, szerencsétlennek érzik magukat. A kertészkedés gyakorlással, informálódással, a tudásunk növelésével (ami a Google és a Youtube világában új értelmet nyert) egyre magasabb szintre fejleszthető, napi szintű sikerélményeket kínálva számunkra. Segít elfogadni a hibázásokat, amelyek kiküszöbölhetők, helyrehozhatók, és kísérletezésre, kihívások felvállalására biztat. Biztonságos terepen gyakorolhatjuk, milyen úton tudunk képessé válni valamire, amire korábban még nem. Ebből a „meg tudom csinálni” érzésből táplálkozva egyre nagyobb önbizalommal állhatunk neki növényes kertünk gondozásának. S ezt az önmagunk eredményességébe vetett hitet bizony más életterületünkre is nyugodtan átemelhetjük – sőt, tegyünk is így!